Позитивні емоції і здоров’я

Одного разу вчені досліджували щоденники монахинь з монастиря з метою виявити вплив позитивних емоцій на їх здоров’я. Виявилося, що ті з них, хто найбільше переживав позитивні емоції жили до 10 років довше, ніж ті, хто мав найменше позитивних емоцій. Всі інші фактори – екологія, харчування, фізична активність – у монастирі були практично однаковими для всіх. Отже, позитивні емоції продовжують життя і, очевидно, роблять його кращим.

Позитивні емоції – це не сміх

Одна з найбільших помилок – це ототожнення позитивних емоцій зі сміхом. Сміх – це лише зовнішній прояв емоцій, причому іноді і негативних також.

Для початку перерахуємо деякі приклади позитивних емоцій, які виділяють науковці:

 • надія
 • вдячність
 • співчуття
 • благоговіння
 • інтерес
 • спокій
 • радість
 • здивування
 • натхнення

Знайомі слова, чи не так? І далеко не всі з них пов’язані зі сміхом.

Призначення позитивних емоцій в людському житті

Емоції бувають позитивні і негативні.

Негативні призначені еволюцією для виживання в різних, часто небезпечних ситуаціях. Вони зазвичай дуже сильні, але короткострокові. Наприклад, коли людині загрожує небезпека від звіра, вона тікає. Емоція діє, поки є реальна небезпека. В кров виділяється купа адреналіну, завдяки якому можна перестрибнути висоти, які раніше й не снилися, або швидко залізти на дерево незважаючи на страх висоти. Такі негативні емоції є нормальними і корисними для людини. Ніякого негативного вплтву для здоров’я вини не несуть. Якщо ж людина переживає негатив довгий час – це вже невроз, чи навіть депресія. У такому випадку існує явна загроза здоров’ю і треба виправляти ситуацію.

Призначення позитивних емоцій дуже просте – швидко відновитися від стресу, викликаного реальною небезбечною ситуацією і акамулівати сили для протидії майбутнім потенційним загрозам. Позитивні емоції діють набагато довше негативних, але з меншою інтенсивністю. Їх має бути набагато більше від негативних, щоб людина була здоровою. Позитивні емоції допомагають людині ефективніше відновити сили. Саме їх повинна відчувати людина весь час, поки вона в безпеці.

Науковці відокремлюють два напрямки впливу позитивних емоцій на нас:

 1. Розширення свідомості
 2. Накопичення людських ресурсів

Тут треба пояснити що мається на увазі, бо назви перекладені з англійської і не відображають суті.

В результаті позитивних емоцій людина стає ніби кращою версією самого себе. Відбувається це в два етапи: спочатку людина усвідомлює деякі речі, які раніше не помічала, а потім змінює свою поведінку та звички у відповідності до усвідомленого.

Розширення свідомості

Розширення свідомості відбувається під час переживання позитивних емоцій.

Почнемо з прикладу. Припустимо ви вирішили посидіти в позі лотоса щоб заспокоїтися після напруженого дня. Через декілька хвилин, коли ви дійсно заспокоїтеся, ви почнете помічати дуже прості речі. Можливо помітите запилену підлогу, і подумаєте що пора б її протерти) А можливо ви знайдете дуже просте вирішення складної життєвої ситуації, до якого раніше не могли додуматися через безлад в голові і постійні стреси. Оцей ефект і називають розширенням свідомості.

Вчені вважають, що під час переживання позитивних емоцій людина має змогу подивитися на проблему ніби з іншої сторони і, завдяки цьому, знайти правильне рішення. Інколи люди зважуються на кардинальні зміни в житті.
Позитивні емоції також допомагають позбутися шкідливих звичок. Погодьтеся, що кинути палити спокійній людині набагато легше ніж тій, що постійно нервується.

Накопичення людських ресурсів

Накопичення ресурсів відбувається після переживання позитивних емоцій.

Продовжимо приклад. Припустимо, сидячи в позі лотоса ви зрозуміли, що для вирішення складної життєвої ситуації вам потрібно навчитися контролювати свої емоції та помиритися з родичами. Ви це усвідомили під час позитивної емоції (це приклад розширення свідомості) і твердо вирішили йти цим шляхом.

Щоб навчитися заспокоюватися, ви почали практикувати різні релаксаційні техніки і слідкувати за своєю поведінкою під час спілкування з іншими. В результаті ви покращили самоконтроль, стали менш підвладні стресу і взагалі менше нервуєтеся. Таким чином ви накопичили свій емоційний (чи психологічний ресурс) в результаті переживання позитивної емоції. Іншими словами, ви стали покращеною версією самого себе.

Коли ви навчилися тримати себе в руках, що було нелегко, вам тепер простіше помиритися з родичами. Контролюючи свої емоції, вам легше їх пробачити, чи навпаки, попросити в них пробачення. При зустрічі, якщо вони намагатимуться розпочати сварку, ви не будете кричати у відповідь, а спробуєте спокійно розібратися в ситуації, заспокоївши своєю поведінкою співрозмовника. Даний приклад є накопиченням суспільних ресурсів. Тепер у вас більше друзів, а отже, і більше можливостей для подальшого розвитку. Ви знову покращили самого себе, але вже в суспільному плані.

Як психологи і математики визначають щастя

Математики разом зі психологами спробували визначити формулу щастя. Їм було цікаво, яке співвідношення між позитивними та негативними емоціями має бути в людини, щоб вона була щасливою. Виявилося, що позитиву має бути втричі більше, ніж негативу. Якщо ж позитиву не більше ніж негативу, це визначається як депресивний стан, що часто потребує допомоги спеціаліста. Якщо позитивних емоцій більше ніж негативних, але не втричі, то людина відчуває постійні життєві труднощі, переживає стреси. Це вже не депресія, але щасливою таку людину назвати важко.

Ще цікавішою ця формула стає для сімейних пар. Міцними вважаються пари, де позитиву в п’ять разів більше, ніж негативу. Якщо ж позитиву менше, це не означає, що люди відразу розійдуться. просто таке співвідношення вважається нестабільним, і кількість негативу швидко зростає, якщо не вжити термінових заходів. Якщо ж негативних емоцій в парі практично стільки, скільки й позитивних, вона навряд чи довго триматиметься.

Отже, для щастя людині треба принаймні втричі більше позитиву, ніж негативу, а для сімейного щастяу п’ять раз.

Вплив позитивних емоцій на здоров’я

Очевидно, що позитивні емоції покращуються здоров’я і подовжують тривалість життя. Є чіткі відомості про їх вплив на серцево-судинну та імунну системи. Що стосується нервової, то ні в кого не викликає сумніву той факт, що багато позитиву робить нерви сильнішими і стійкішими до стресів, тоді як постійний негатив тільки розхитує їх. Все це безпосереднім чином впливає на здоров’я людини.

Швидкість відновлення організму після стресових ситуацій

Було проведено дослідження на швидкість відновлення після стресових ситуацій. Студента університету викликав керівник факультету і говорив, що через півгодини треба виступити перед великою аудиторією з кількахвилинною промовою. Студент, розуміючи що в нього дуже мало часу на підготовку, починав нервуватися. Додатковим стресом був страх виступати на публіці. Через декілька хвилин йому повідомляли, що це був просто експеримент і нічого такого робити не треба. При цьому вчені вимірювали життєві показники (пульс, частоту дихання) під час стресу та кілька разів в період відновлення після нього.

Для вивчення впливу позитивних ( і негативних) емоцій на швидкість відновлення організму після стресу студентам пропонували переглянути фільми різних жанрів: комедію, жахи, бойовик та ін. Частина студентів нічого не переглядала, вони просто сиділи спокійно.

Виявилося, що в людей, які переглядали фільми позитивного типу (напр., комедія), пульс та інші життєві показники поверталися до норми найшвидше. Студенти, що просто спокійно сиділи, відновлювалися повільніше. А найгірше поверталися до норми люди. що переглядали фільми, наповнені негативними емоціями.

Враховуючи результати експерименту вчені зробили висновок, що позитивні емоції допомагають швидше відновитися після пережитого стресу. Тож, якщо ви злякалися, чи в розпачі, постарайтеся сконцентруватися на доступній у цей момент позитивній емоції – це дуже допоможе вашому організму і позитивно вплине на здоров’я!

Тон блукаючого нерва і здоров’я серцевосудинної системи

Креативні ідеї в позитивній та негативній атмосфері

Імунна система і позитивні емоції

Один коментар до “Позитивні емоції і здоров’я”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *